מדי שנה מתרחשות בישראל לצערנו אלפי תאונות של ספורטאים כולל תאונות עם כלי רכב,
אופניים, מעידות של הולכים, רצים ועוד.

להלן מספר דוגמאות של חוסר זהירות של מתאמנים:

רכיבה באופני כביש 
כשמדובר ברוכבים לא מיומנים, תוואי השטח יכולים להיות בעייתיים ומסוכנים, כמו דרכים לא בטוחות ובטיחותיות כבישים ללא שוליים כלל, שדות ראייה מוגבלים. וזוהי רשימה חלקית בלבד. במקרים לא מעטים מדובר בחוסר אחריות של הרוכב שבוחר למשל לרכב באמצע הכביש או ללא אביזר או בגד זוהר בלילה שלא לדבר על רכיבה לא זהירה עם ביטחון מופרז. מדובר במקרים שנעים מפגיעות קלות, טראומות נפשיות עד לצערנו מקרים של הרוגים. גם רכב מלווה לא תמיד פותר את הבעיה.

רולרבליידס
בשנים האחרונות ניתן למצוא אותם מתאמנים אימונים קבוצתיים, כשהם מחליקים על הכביש. מדובר ביצירת הפרעה, ללא התחשבות בנהגים. תאונות קורות עקב אי התחשבות ברמזור אדום, החלקות, הפרעה לתנועה ,ופגיעה בהולכים ושווים ואף רוכבי אופניים.

הולכים ורצים
מדובר באימון מאוד שכיח וגם כאן ישנם מקרים של חוסר אחריות. ההולכים ורצים שברוב המקרים צמודים למוזיקה, יכולים להתפרץ לכביש בריצה או הליכה מהירה ללא אזהרה. היכולת מצד הנהג לבלום כשמתפרצים כך לכביש נמוכה מאוד, הנה עוד סיבה לעלייה הרבה במספר תאונות הדרכים בהם מעורבים כלי רכב שונים והולכי רגל. בנוסף, נציין, שחלק מאותם מתאמנים בהליכה או ריצה חוצים את הכבישים באור אדום או במקומות בהם אין מעבר חציה כלל. הדבר אקוטי יותר בשעות החשיכה המאופיינות בכך שקשה לאמוד את מרחק הרכב ולעתים קרובות הנו קרוב הרבה יותר מאשר מעריכים והסכנה כמובן רק עולה במקרה זה.

מכשולים בעת ביצוע הפעילות הספורטיבית ומעידות – כדוגמה ניתן להביא ריצת בשולי כביש מהיר כנגד כיוון הנסיעה או עם כיוון הנסיעה. במידה ובשוליים ישנם אבנים מסוגים שונים יכול הרץ או רוכב האופניים להחליק על גבי אבן, לסטות לתוך הכביש ולהיפגע על ידי רכב נוסע. כמובן שגם להולך או רץ הסכנה קיימת וזאת במיוחד בכבישים ודרכים ללא שוליים.

בנוסף קיים גורם התשתית שמשפיע במיוחד על התנהגות הנהג. למשל, כבישים לא מתוחזקים, תמרורים לא ברורים ושלטי הכוונה מעורפלים, כבישים ללא הפרדה בין נתיבים, כתמי שמן על הכביש, מפגעים בטיחותיים וחוסר תאורה – כל אלה ועוד עלולים לגרום לתאונות דרכים בהן מעורבים כלי רכב וספורטאים אירוביים בכל הרמות. חשוב גם בעת ביצוע פעילות אירובית בכבישים בינעירוניים לשים לב לכבישים "אדומים" בהם התרחשו תאונות רבות משמעותית לעומת כבישים אחרים פחות מסוכנים. האזנה למוזיקה תוך כדי הפעילות הספורטיבית או בהייה במכשירי ניידים חכמים – שכיח מאוד בשנים האחרונות. ההתפתחות האדירה של הטכנולוגיה מאפשרת לשמוע מוזיקה מכל סוג בכל מצב (גם תוך כדי שחייה או צלילה).

הסכנה הנה שבהאזנה למוזיקה בעצמה רבה, לא שומעים רעשים חשובים במהלך הפעילות הספורטיבית כמו: צפצוף רכב, צעקת אזהרה ויותר מזה, יתכן שהמתאמן לא יראה גם תמרורים או סימני אזהרה חשובים תוך כדי ביצוע הפעילות האירובית.

לסיכום,
בעת ביצוע פעילות אירובית בערים או מחוצה להן, אחריות רבה מוטלת על הספורטאי, לא ניתן להעביר את כל האחריות לנהגים באשר הם וחשוב להביא זאת בחשבון בטרם יוצאים לפעילות ארוכה ומתישה, לוקחים סיכונים משמעותיים שעלולים לעלות בחיי אדם ופציעות מסוגים שונים.